Ս.թ. մայիսի 14-ին ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց Թեղուտի պաշտպանության խումբը անցկացրեց երկու ժամանոց բողոքի ցույց: Բազմաթիվ պաստառներով երկու-երեք տասնյակ մասնակիցներ ՀՀ կառավարությունից պահանջում էին վերանայել Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ որոշումները: Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում էին «Կանաչ, մաքուր Հայաստան», «Հեռու Թեղուտից» և այլ կարգախոսներ:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ներկայացուցիչն ընդունեց ակցիայի մասնակիցների ներկայացուցիչներ Սոնա Այվազյանին և Արման Վերմիշյանին: Խաղաղ ակցիային հետևում էին մեկ-երկու տասնյակ ոստիկաններ, իսկ այդ պահին նույն վայրում տեղի էր ունենում նաև իրենց տներից զրկված Բուզանդի փողոցի բնակիչների բողոքի ցույցը:
Բնապահպանական ակցիայի մասնակիցներն այնուհետև երթով շարժվեցին դեպի կառավարության երրորդ մասնաշենք, որտեղ տեղակայված է Բնապահպանության նախարարությունը և նրա մուտքի դիմաց կրկնեցին նույն վանկարկումները: Այստեղ ակցիան տևեց ընդամենը քառորդ ժամ:
Թեղուտի պաշտպանության ակցիային մասնակցեցին Էկոլոգիական դաշինքի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, անհատ քաղաքացիներ և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զ.Փոստանջյանը իր հնգամյա դստեր հետ:

Teghut Defense Group held a two-hour protest action in front of the government building. Dozens of protesters with numerous posters required the Armenian government to review the decisions on the operation for the Teghut copper-molybdenum mine. The participants in the action articulated "Green and Clean Armenia!", "Hands off Teghut!" and other slogans.
An Armenian government staff employee received action representatives Sona Ayvazyan and Arman Vermishyan. Dozens of policemen were following the action. Protest action of Buzand Street residents evicted from their houses was held there and then.
The demonstrators later marched to the third building of the government where the Ministry of Nature Protection is situated. They articulated the same slogans there. The action there lasted only a quarter of an hour.
Representatives of non governmental organizations of Environmental Public Alliance, individual citizens and the Armenian parliamentarian Z. Postanjyan with her five-year-old daughter participated in Teghut Defense Action.