Ս. թ. փետրվարի 29-ին Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Ամալյա Կոստանյանը Գոլդեն Թյուլիփ Երևան հյուրանոցում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսին ներկայացրել է 2008թ. ՀՀ նախագահի ընտրությունների ընթացքում կազմակերպության իրականացրած թեկնածուների նախընտրական քարոզչության ֆինանսավորման մոնիտորինգի արդյունքները: Մոնիտորինգի նախնական արդյունքների համաձայն` ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 79.4 հոդվածով` նախընտրական քարոզչության իրականացման համար թույլատրված 70 մլն դրամը գերազանցվել է թեկնածուներ Սերժ Սարգսյանի և Վահան Հովհաննիսյանի կողմից:
Ամալյա Կոստանյանը նաև անդրադարձել է Հայաստանի հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի վերլուծական զեկույցին: Մյուս բանախոսներ Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը, Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը ներկայացրել են ընտրական գործընթացների վերաբերյալ իրենց կազմակերպությունների իրականացրած դիտարկումների արդյունքները:
Մանրամասների համար այցելեք` ԹԻՀԿ մամուլի հաղորդագրություն, ԹԻՀԿ նախագահի 9 թեկնածուների քարոզչության նախնական հաշվետվություն, Երևանի մամուլի ակումբի հեռարձակվող ԶԼՄ-ների դիտարկման հաշվետվություն

On February 29, 2008 Amalia Kostanyan, chairwoman of Transparency International Anti-corruption Center presented the findings of the Center's campaign finance monitoring for the 2008 Presidential Elections in Armenia in a joint press conference held in Golden Tulip Hotel Yerevan. According to the preliminary findings of the monitoring project, two presidential candidates - Serzh Sargsyan and Vahan Hovhannisyan - exceeded the 70 million AMD limitation for the pre-election campaign fund provided by Article 79.4 of the Armenian Electoral Code.
Amalia Kostanyan also reflected on the findings of Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office. Other speakers Avetik Ishkhanyan of Helsinki Committee of Armenia, Levon Barseghyan of "Asparez" Journalists' Club, Boris Navasardyan of Yerevan Press Club focused the findings of observation or monitoring carried out by their organizations.
For more details, please see TIAC Press Release, TIAC Preliminary financial report on 9 presidential candidates' campaign materials, Yerevan Press Club Report on Monitoring the Coverage of Presidential Elections-2008 by Broadcast Media