Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ս. թ. փետրվարի 26-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում ասված է. «Մենք մեղադրում ենք ՀՀ իշխանություններին հերթական կեղծված ընտրությունների համար, որոնք ուղեկցվել են օրենքի — մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ինչպես նախընտրական շրջանում, այնպես էլ քվեարկության օրը և ետընտրական շաբաթվա ընթացքում»:
«Մենք դատապարտում ենք զանգվածային ընտրակաշառքները, քվեատուփերի լցոնումները, ընտրական հանձնաժողովների անդամների, վստահված անձանց և տեղական դիտորդների նկատմամբ ճնշումները և բռնությունները, ընտրողների կամքի արտահայտման նկատմամբ պարտադրանքները; վարչական ռեսուրսի շարունակական չարաշահումները, լրատվամիջոցների կողմնակալությունը և փաստերի խեղաթյուրումը; քաղաքական դիրքորոշում արտահայտելու համար քաղաքացիների հետապնդումները և ձերբակալությունները:
Մենք հայտարարում ենք, որ երկրում ծավալված բռնապետության դրսևորումների պատասխանատուն այսօրվա իշխանություններն են և նրանց հանցանքների վրա «աչք փակող» միջազգային կազմակերպությունները»:

Armenian NGOs condemn
Transparency International Anti-Corruption Center, "Asparez" Journalists' Club and Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office issued a statement on February 26, 2008, which says: "We accuse the Armenian authorities of another rigged election, marred by gross violations of law and human rights during the pre-election period, on the voting day and the post-election week."
It goes on to say, "We condemn mass vote bribes, ballot stuffing, intimidation of and violence against members of electoral commissions, proxies and local observers, and influence over voter choice against their will; continuous abuse of administrative resource, biased coverage and distortion of facts in media; citizens' persecutions and arrests for expression of their political standing.
We state that the whole responsibility for acts of tyranny, occurring these days is shared by the current authorities as well as international organizations neglecting those crimes."