Շուրջ մեկուկես տարի դատական տարբեր ատյաններում քննվելուց հետո տուժողի իրավահաջորդի բողոքը բավարարվեց
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավաբան, փաստաբան Հերիքնազ Տիգրանյանը 2010 թ. մարտից իրականացնում է քրեական գործով տուժողի իրավահաջորդ Գեորգի Մկրտչյանի շահերի պաշտպանությունը: Տուժողի կինը 2008 թ. օգոստոսի 1-ին ընդունվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք, որտեղ հաջորդ օրը մահացել է: Փաստի առթիվ ՀՀ Ոստիկանության ՔԳՎ Էրեբունու քննչական բաժնում 2009 թ. մայիսի 19-ին հարուցվել է քրեական գործ ըստ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշների` բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն առաջացրել է հիվանդի մահ:
Նախաքննության ընթացքում նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությունների արդյունքներով ստացվել են իրարամերժ եզրակացություններ մահվան պատճառի վերաբերյալ, ընդ որում, վերջին, ըստ նախաքննական մարմնի, արժանահավատ եզրակացությունը տվել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի հրամանով ձևավորված հանձնաժողովը: Այդ հանգամանքը կասկածի տակ է դնում եզրակացության օբյեկտիվությունը` հաշվի առնելով նախարարի անմիջական առնչությունն «էրեբունի» բժշկական կենտրոնին:
2009 թ. դեկտեմբերի 19-ին քննիչի որոշմամբ քրեական գործի վարույթը կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով: Որոշումը Գ. Մկրտչյանի և նրա ներկայացուցիչ Հ. Տիգրանյանի կողմից բողոքարկվել է դատարան, սակայն Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի (դատավոր Ե. Եսոյան) և ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի (դատավոր Ա. Պետրոսյան) որոշումներով բողոքը մերժվել է` օրինական ուժի մեջ թողնելով քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին քննիչի որոշումը:
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը բավարարել է տուժողի իրավահաջորդի և նրա ներկայացուցչի վճռաբեկ բողոքը և գործն ուղարկել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` նոր քննության:
Բողոքի նոր քննության արդյունքում դատարանը (դատավոր Վլադիմիր Գրիգորյան) 2011 թ. հունիսի 15-ի որոշմամբ տուժողի իրավահաջորդ Գեորգի Մկրտչյանի և նրա ներկայացուցիչ Հերիքնազ Տիգրանյանի բողոքը ճանաչել է հիմնավորված և բավարարել է այն` վերացնելով քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին ավագ քննիչի որոշումը, ինչը նշանակում է քրեական գործի վերսկսում:

Lawyer Heriknaz Tigranyan of Transparency International Anti-corruption Center has been protecting the interests of Georgy Mkrtchyan, legal successor of aggrieved party in a criminal case since March 2010. The wife of the aggrieved person was taken to reanimation department of Erebuni Medical Center on August 1, 2008, where she passed away the next day. A criminal case was initiated by Erebuni Investigation Division of RA Police General Investigation Department on May 19, 2009, based on Point 2 in Article 130 of the Criminal Code of Armenia, failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel, which caused the death of the patient.
There were contradictory conclusions regarding her death as a result of forensic medicine examinations during pre-trial. By the way, the final and according to the pre-trial body, credible conclusion came from a commission set up by the order of the Minister of Healthcare Harutun Kushkyan. Such circumstance cast doubt on the impartiality of the conclusion considering the Minister's direct relation with Erebuni Medical Center.
On December 19, 2009 by the decision of the investigator the criminal proceeding was discontinued for lack of corpus delicti. The decision was appealed by G. Mkrtchyan and his representative H. Tigranyan in court, however the complaint was rejected based on the decisions of General Jurisdiction Court of Erebuni and Nubarashen administrative districts (Judge Ye. Yesoyan) and by Criminal Court of Appeal of Armenia (Judge A. Petrosyan), so that investigator's decision on discontinuing criminal proceeding for lack of corpus delicti remained in legal effect.
The Court of Cassation of Armenia redressed the appeal of the legal successor of the aggrieved party and his representative and sent the case to General Jurisdiction Court of Erebuni and Nubarashen administrative districts for a new examination.
As a result of new examination of the case, by its decision on June 15, 2011, the Court (Judge Vladimir Grigoryan) recognized the complaint of legal successor of the aggrieved party Georgy Mkrtchyan and his representative Heriknaz Tigranyan as grounded and redressed it, overruling the decision of senior investigator, which means restarting criminal proceedings.