Ս.թ. սեպտեմբերի 26-ին ժամը 16:30-ին Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության 2014 թ. օգոստոսի 11-ի որոշման դեմ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կետրոն» (ԹԻՀԿ) ՀԿ-ի բողոքի քննությունը: Դատական նիստում որոշում է ընդունվել այն հետաձգել մինչև հոկտեմբերի 3-ը, ժամը 10.00-ին:
Հիշեցնենք, որ ԹԻՀԿ-ը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն «Աֆրիկյաննների տուն» հուշարձան-շենքի քանդման փաստով, որի հիման վրա նախապատրաստաված նյութերով ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժինը կայացրել էր որոշում քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին:
Որոշման դեմ ԹԻՀԿ-ի բերած բողոքը մերժվել է Երևան քաղաքի դատախազության կողմից 2014 թ. օգոստոսի 11-ի որոշմամբ՝ օրինական համարելով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնի որոշումը:

Transparency International Anticorruption Center (TIAC) NGO’s complaint against a decision made by Yerevan city prosecutor’s office on August 11, 2014 was planned be heard in Kentron and Nork Marash administrative districts’ first instance court of general jurisdiction on September 26, 2014, at 4:30 pm. During the court meeting a decision was made to postpone the hearing to October 3, 10:00 am.
It should be reminded that TIAC reported on crime to Prosecutor general’s office on demolition of “Afrikyans’ House” monument-building. Based on the prepared materials Central investigation department of RA Police made a decision to reject opening a criminal case.
TIAC’s complaint filed against the decision was rejected by the decision of Yerevan city prosecutor’s office made on August 11, 2014, thus regarding lawful RA Police Central investigation department’s decision to reject opening a criminal case.