ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 4+4+4 ձևաչափով քննարկումներին մասնակցած քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս սույնով հայտնում ենք, որ հրաժարվում ենք ընդգրկվել Ազգային ժողովի ընդդիմադիր, ոչ ընդդիմադիր խմբակցությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից կազմված համատեղ հանձնաժողովի կազմում: Հանձնաժողովի կազմավորման և գործունեության կարգը հաստատվել է ՀՀ կառավարության 2016 թվականի նոյեմբերի 10-ի N1158-Ն որոշմամբ, որի նպատակն է կազմակերպել ընտրական տեղամասերում տեսանկարահանումը և ուղիղ հեռարձակումը, նույնականացման քարտերի և անձնագրերի շտեմարանի աուդիտն ու մշտադիտարկելու՝ էլեկտրոնային սարքերով քվեարկողների գրանցման համակարգի ներդրման ընթացքը:
Կարևորելով հանրային վերահսկողությունը բոլոր փուլերում, այդուհանդերձ ձեռնպահ ենք մնում ներգրավվել այս հանձնաժողովում, քանի որ դիտորդական առաքելություն իրականացնող ՀԿ-ներիս համար լրջագույն խնդիրը գործուն լիազորություններ չունեցող այս կառույցի գործարկումը չէ, այլ դիտորդական առաքելությունների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների իրավունքների՝ ընտրական օրենսգրքով նախատեսված աննախադեպ սահմանափակումները, որոնց առկայությունն արդեն իսկ կասկածի տակ է դնում ընտրությունների արդարությունն ու օրինականությունը, և այդ չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ անցկացնելու իշխանության պատրաստակամությունը:
Խնդրահարույց է նաև հիշյալ եռակողմ հանձնաժողովի գործառույթների, դրա գործունեության և լիազորությունների սահմանման վերաբերյալ կառավարության որոշման կայացման ոչ ներառական բնույթը, ինչպես նաև՝ այդ որոշմամբ սահմանված պայմանները, որոնք պարտադրվում են քաղաքացիական հասարակությանը և դրա առանձին ներկայացուցիչներին:
Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների բազմաթիվ քննարկումներն ու դրանց արդյունքում դիտորդների և ԶԼՄ ներկայացուցիչների իրավունքների սահմանփակումները վերացնելու վերաբերյալ արված առաջարկությունները այդպես էլ օրակարգային չդարձան կառավարության համար, իսկ որոշ դրական փոփոխությունները, որոնք հնարավոր եղավ արձանագրել ընտրական օրենսգրքի վերջին փոփոխություններով, ստվերվեցին և չեզոքացվեցին ակնհայտ անհամաչափ սահմանափակումներով և ներդրված պատասխանատվության ինստիտուտներով, որոնք ևս չէին դարձվել լայն քննարկման առարկա:
Հաշվի առնելով վերագրյալը, աննպատակահարմար ենք համարում մեր ներգրավումն այս հանձնաժողովում: Միևնույն ժամանակ, հնարավորինս ուշադրության կենտրոնում ենք պահելու հանձնաժողովի աշխատանքը՝ ակնկալելով թափանցիկ և հրապարակային գործունեություն:

Statement on rejection to enter the Joint Commission for technical provision of the voting process
By this statement we, the below mentioned civil society organizations, having participated in 4+4+4 format discussions, inform about our refusal to be included in the Joint Commission comprised of RA National Assembly’s opposition, pro-government factions and civil society representatives. The procedure of the Commission’s formation and activity was approved by RA Government’s Decree N1158-N of November 10 2016, aimed at organizing video recording and live broadcasting of the electoral process in the polling stations, auditing ID card and passport data database and monitoring the introduction process of voter registration system by electronic devices.
Stressing the importance of public oversight in all stages of the electoral processes, we nevertheless, refrain from being included in the Commission, since for us - NGOs that carry out election observation mission, it is not the operation of this structure with ineffective authority that makes a difference, but the unprecedented restrictions of the rights of election observation missions and mass media representatives stipulated by RA Electoral Code, that raise doubts about the fairness and integrity of elections and the willingness of the authorities to conduct elections in compliance with these standards.
The non-inclusive nature of government’s decision-making on defining the functions, activity and authority of the mentioned three-party Commission, as well as the conditions defined by the decree that are imposed on civil society and its certain representatives are of concern, likewise.
Numerous discussions of civil society organizations and as a result of them suggestions on banning the restrictions of observers and mass media representatives’ rights failed to be included on the government agenda, and some positive changes that were possible to register by the latest amendments to the Electoral Code of Armenia were shadowed and neutralized by apparently disproportionate restrictions and the institutes of the introduced responsibility that were not largely discussed either.
Taking into account the above mentioned, we consider our inclusion in the Commission unsuitable. Meanwhile, we will focus on the Commission work expecting transparent and public activity.