Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովը գալիք ամիսների ընթացքում պետք է քննարկի և ընդունի նոր Ընտրական oրենսգիրքը, որը էականորեն տարբերվելու է գործող օրենսգրքից: Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի ընտրական ցուցակներում կան հարյուր հազարավոր երկրից բացակայող և մահացած քաղաքացիներ, ինչը այդ անձանց փոխարեն քվեարկելու մեծ ռիսկեր է բացում, ինչպես նաև այն, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին կայացած հանրաքվեի ժամանակ արձանագրվեցին կրկնաքվեարկության բազմաթիվ դեպքեր, ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները խիստ կարևորում են կրկնաքվեարկությունների դեմ պայքարի մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը: Առավել արդյունավետ մեխանիզմ մենք համարում ենք ընտրողների ստորագրություններով (քվեարկությանը մասնակցած անձանց) ցուցակների հրապարակումը, որի շնորհիվ բավականին դյուրին կլինի բացակայող քաղաքացիների փոխարեն քվեարկության դեպքերի բացահայտումը:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում նշել, որ՝
1. Քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակումը չի կարող դիտարկվել, որպես քվեարկության գաղտնիության խախտում, քանի որ գործող (նոր) Սահմանադրության 7-րդ հոդվածով գաղտնի է հենց քվեարկությունը և ոչ քվեարկության մասնակցությունը: Ավելին, Քրեական օրենսգրքի 154-րդ («քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը») հոդվածում հստակ ամրագրվում է, որ «քվեարկության գաղտնիություն» եզրույթը վերաբերվում է բացառապես ընտրողի քվեարկության արդյունքին և ոչ այդ քվեարկությանը մասնակցության փաստին և չկա «քվեարկության գաղտնիություն» եզրույթի որևէ այլ մեկնաբանություն:
2. Քվեարկության գաղտնիության նպատակը նա է, որ ընտրողը կարողանա արտահայտել իր կամքը և որևէ մեկը չիմանա, թե ինչպես է նա քվեարկել: Սակայն քվեարկության մասնակցության փաստը ընտրողը չի կարող գաղտնի պահել և յուրաքանչուր անձ որոշակի ռեսուրսների առկայության պարագայում կարող է օրինական եղանակներով պարզել կոնկրետ քաղաքացու քվեարկության մասնակցել/չմասնակցելը: Օրինակ, դա կարելի է անել ընտրական տեղամասի ելումուտը վերահսկելով, կամ դա կարող են անել վստահված անձինք՝ ընտրական տեղամասի ներսում (քվեարկության օրը): Ավելին, օրենսդրությամբ որևէ կերպ ամրագրված չէ (և չի էլ կարող ամրագրված լինել) քաղաքացու՝ քվեարկության մասնակցության փաստի գաղտնագրումը և պետությունը չի ապահովում (և չի էլ կարող ապահովել) քաղաքացու՝ գաղտնի կերպով քվեարկության մասնակցությունը:
3. Գործող (նոր) Սահմանադրության 51-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ տեղեկություններ ստանալու իրավունքը կարող է սահմանափակվել միմիայն հանրային շահով, կամ այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար: Քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակումը ոչ միայն չի ոտնահարում հանրային որևէ շահ, այլև բխում է արդար ու հավասար ընտրությունների հանրային շահից, որն ամրագրված է նույն Սահմանադրության 7-րդ հոդվածով: Միաժամանակ, քաղաքացու՝ քվեարկության մասնակցության փաստի հրապարակումը որևէ կերպ չի հանդիսանում հիմնական իրավունք կամ ազատություն, քանի որ ոչ Սահմանադրությունում, ոչ էլ որևէ այլ տեղ գրված չէ, որ քաղաքացին քվեարկությանը գաղտնի մասնակցելու իրավունք ունի: Հետևաբար ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների ցուցակները պետք է լինեն մատչելի:
4. Թեև ՀՀ Սահմանադրական դատարանն այդ կապակցությամբ 2012 թվականին արտահայտել է իրավական դիրքորոշում՝ նշելով, որ «քվեարկությանը մասնակցածների կողմից արդեն իսկ ստորագրված և լրացված ցուցակները համարվում են քվեարկության գաղտնիության տարրերից մեկը և հրապարակման ենթակա չեն», սակայն հավելել է, որ «ընտրական իրավունքի պաշտպանության օրենքով նախատեսված գործընթացների շրջանակներում ընտրական իրավունքի պաշտպանությանը վերաբերող որևէ տեղեկատվության մատչելիությունը չի կարող արգելափակվել»։ Փաստացի, ՍԴ-ն արձանագրել է, որ ցուցակների չհրապարակումը հակասահմանադրական չէ, սակայն չի էլ նշել, որ հրապարակումը կլինի հակասահմանադրական: Այլ կերպ ասած. ՍԴ-ն այդ հարցի լուծումը թողել է Ազգային ժողովին։
5. Թեև որոշ առաջատար ժողովրդավարական երկրներում ընտրությանը մասնակցած անձանց ցուցակները չեն հրապարակվում, սակայն հարկ է նկատել, որ այդ երկրներում ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահությունը մեծ է, ընտրական ցուցակները ուռճացված չեն, իսկ կրկնաքվեարկությունների քանակը շեշտակիորեն պակաս է հայկականից: Ավելին, կան նաև ժողովրդավարական պետություններ, ուր ընտրությանը մասնակցած անձանց ցուցակները հրապարակվում են (ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Նոր Զելանդիա և այլն):
Հետևապես, ելնելով վերոգրյալից՝ կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին նոր Ընտրական օրենսգրքում նախատեսել քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակման ինստիտուտ՝ որպես կրկնաքվեարկությունները կանխարգելող մեխանիզմ, որը կսպասարկի արդար և հավասար ընտրությունների հանրային գերակա (սահմանադրական) շահը:

As it is known, the National Assembly is to discuss and adopt the new Electoral Code during the coming months. It is going to differ significantly from the current Code. Taking into account the fact that the Armenian voter lists contain hundreds of thousands of citizens who are dead or are absent from the country (and this circumstance generates a risk of voting instead of these persons), as well as the fact that numerous instances of double-voting were registered during the referendum on December 6, 2015, we, the undersigned organizations, consider it utterly important to introduce mechanisms for fighting against double-voting. We consider the publication of the lists of voting participants (containing voters’ signatures) as the most efficient method of coping with the aforementioned phenomenon. This will make it quite easy to reveal the instances of voting instead of absent citizens.
In this regard, we consider it necessary to note that:
1. The publication of lists of voting participants cannot be regarded as a violation of the principle of secret ballot as Article 7 of the current (new) Constitution stipulates that the vote is secret, and not the participation. Moreover, Article 154 (“Violation of the Principle of Secret Ballot”) of the RA Criminal Code explicitly stipulates that the term “secret ballot” refers exclusively to the voter’s voting result, and in no way does it refer to the fact of participating in the voting. And there is no other interpretation of the term “secret ballot”.
2. The aim of the principle of secret ballot is to ensure that the voter is able to express his/her will without anyone knowing how he/she voted. However, the voter cannot keep secret the fact of his/her participation in the voting, and anyone can reveal whether this or that citizen participated in the voting by using legal ways and in case of presence of some resources. For instance, it can be done by controlling the entering and leaving the polling station, or it can be done by proxies inside the polling station (on the voting day). Moreover, the legislation does not stipulate (and it cannot do that in any way) the secrecy of voters’ participation in the voting, and the state does not and cannot ensure it as well.
3. Article 51 of the current (new) Constitution stipulates that the right to obtain information can be limited only by public interest or for the protection of others’ fundamental rights and freedoms. Hence, the publication of the lists of voting participants not only does not violate public interest but also arises from the public interest of having fair and equal elections, as stipulated by Article 7 of the same Constitution. At the same time, the publication of voter’s participation in the voting is not a fundamental right or freedom as neither the Constitution, nor any other document stipulates that the citizen has the right of secret participation in the voting. Thus, the lists of citizens who participated in the elections should be accessible.
4. The RA Constitutional Court expressed its legal position in this regard in 2012 by mentioning that “the lists signed by voting participants are one of the elements of secret ballot and are not subject to publication”. However, the Constitutional Court also added that “the availability of any information regarding protection of electoral right (within the framework of procedures envisaged by the legislation on the protection of electoral right) cannot be blocked”. In fact, the RA Constitutional Court has stated that not publishing the voting participants’ lists is not unconstitutional but, at the same time, it has not mentioned that the publication would be unconstitutional. In other words, the RA Constitutional Court has left the resolution of this issue to the National Assembly.
5. Although the lists of voting participants are not published in some leading democratic countries, it is worth noting that public trust towards elections is high in those countries, the voter lists are not inflated and the instances of double-voting are dramatically fewer in number compared to Armenia. Moreover, there also exist democratic states where the lists of voting participants are published. These countries include but are not limited to the USA, the United Kingdom, New Zealand and etc.
Hence, based on the above, we call on the authorities of Armenia to introduce the institute of publication of the lists of voting participants as a mechanism for preventing double-voting. This mechanism will serve the public overriding (constitutional) interest of having fair and equal elections.